پیام نوروزی معاون دانشجویی دانشگاه تهران

۲۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۵۵۶۰ برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۳۲۲
پیام نوروزی معاون دانشجویی دانشگاه تهران

به نام خدا

دانشجویان عزیز

سالی که گذشت، سال عادی برای ما نبود؛ سالی که به سبب شرایط ناشی از پاندمی کرونا دوره ای متفاوت را در دانشگاه تجربه کردیم. از جمله تجربه ها این بود که محدوده جغرافیایی دانشگاه تهران مرزها را در هم شکست، به گونه ای که خانۀ هر دانشجو بخشی از جغرافیای دانشگاه تهران شد و شکل آموزش از حضوری به غیر حضوری تغییر یافت. بی تردید تجربه چنین تغییراتی، منحصر به فرد بوده و بخشی از حافظه تاریخی ما خواهد شد. در این میان دغدغه مهم معاونت دانشجویی کوشش برای عبور سلامت بخش دانشجویان از شرایط موجود و پاسخ دهی بهنگام و مناسب به دانشجویان است حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه با درک مسائل و مشکلات پیش آمده با توجه به پاندمی کرونا تلاش کرد، ضمن انجام وظایف و مسوولیتهای همیشگی خود، توجه ویژه ای به ارائه خدمات متناسب با شرایط پیش آمده داشته باشد. ما تلاش کردیم تهدید کرونا را به فرصتی برای ارتقاء و توسعه خدمات درمانی و بهداشتی از طریق تدوین پروتکلهای بهداشتی واحدهای اداری، آزمایشگاهها، خوابگاه ها، سالن های غذاخوری و نظارت بر اجرای آن، فراهم آوری تست های تشخیص کرونا، بهسازی و نوسازی خوابگاه ها،حمایت از دانشجویان از طریق تسهیل فرایند اخذ وام های تحصیلی، شهریه، تغذیه و لوازم کمک آموزشی و پوشش همگانی سلامت روان برای همه و در همه جا با افزایش خدمات مشاوره برخط و تلفنی تبدیل کنیم. ما امیدوار هستیم در سال پیش رو رفتارهای مسوولانه و مراقبتی نسبت به هم داشته باشیم، بی تردید عبور از شرایط غیر عادی مستلزم وجود اجتماع حمایت گر است و ما در دانشگاه تهران یک اجتماع بزرگ هستیم و با عبور از این بحران ها به تعالی می رسیم. ما باور داریم مواجه اندیشمندانه با نیازهای خود و دیگری ما را خردمند تر، با تجربه تر و هوشمند تر می کند، از همین رو بار دیگر شعار " خود مراقبتی/دگر مراقبتی-مسئولیت فردی/ مسئولیت اجتماعی" را انتخاب می کنیم. ما نیاز داریم که در عبور رشد یافته از شرایط دشوار به هم کمک کنیم، بی تردید برخی از همتایان ما به دلیل داشتن شرایط ویژه از دسترسی به امکانات محروم هستند و به راحتی به فرصت های مختلف اعم از آموزشی، رفاهی، بهداشت و سلامت دسترسی ندارند، این معاونت تلاش کرد با از طریق تسهیلات وام وسایل کمک آموزشی هوشمند را تهیه و در اختیار دانشجویانی که امکان تهیه این وسایل را ندارند قرار دهد بنابراین بر ماست که به یکدیگر کمک کنیم تا همه با هم بتوانیم "سفر آموزشی" را طی زندگی دانشگاه طی کنیم، به گونه ای که کسی از این سفر "جا نماند" و "باز نماند". دوره دانشجویی، یک سفر است، سفری که قرار است در هر گام آن اندوخته ای بر کوله بار خود بیفزاییم، تا رشد یافته آن را به پایان بریم و سفر بعدی خویش را مطمئن تر، امیدوار تر و هوشیار تر آغاز کنیم، پس در سال جدید یکبار دیگر پیمان می بندیم تا مثلی از آن هایی باشیم که در نیکی  

کردن از یکدیگر پیشی می گیرند همچنان که پیامبر اعظم (ص) در حدیثی می فرماید: "افراد با ایمان در دوستی و نیکی به یکدیگر، همچون اعضای یک پیکر است که چون بعضی از آن رنجور شود و به درد آید، اعضای دیگر را قرار و آرامش نخواهد بود".

در پایان از درگاه خداوند متعال، برای شما عزیزان در سال جدید سلامتی و دستیابی به مدارج عالی علمی و اخلاقی توام با موفقیت را خواهنم و امیدوارم هر چه زودتر با از بین رفتن این ویروس بتوانیم پذیرای حضور شما دانشجویان در دانشگاه باشیم.

 

دکتر سعید حبیبا

معاون دانشجویی دانشگاه تهران