اجرای طرح پایش سلامت روان برای دانشجویان ورودی جدید

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۱ کد : ۹۴۳۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۱
طرح پایش سلامت روان نو دانشجویان با هدف شناسایی زود هنگام مشکلات روانشناختی دانشجویان و ارائه خدمات لازم قبل از حاد شدن این مشکلات از تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۸ برگزار می شود.

طرح پایش سلامت روان نو دانشجویان با هدف شناسایی زود هنگام مشکلات روانشناختی دانشجویان و ارائه خدمات لازم قبل از حاد شدن این مشکلات از تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.
به گزارش راوبط عمومی معاونت دانشجویی دانشگاه تهران، حمید پیروی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران با اعلام این مطلب گفت: «دوره جوانی اوج سلامت جسمانی و در عین حال اوج هیجانات یک فرد است. به لحاظ روانشناختی این گروه سنی به شدت تحت تأثیر استرس‌ها قرار دارند و لازم است که از منابع حمایتی برای کنترل آنها استفاده کنند. این طرح بر این اساس از اهمیت خاصی برخوردار است و شامل شناسایی به موقع دانشجویان نیازمند حمایت و ارائه خدمات به آنها می باشد».
وی افزود: «سابقه طرح پایش سلامت روان و جسم به سال ۱۳۶۸ بر می‌گردد و این طرح ابتدا از دانشگاه تهران آغاز شد. در آن زمان یک پرسشنامه دست ساز تهیه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نیازهای روانشناختی دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه را شناسایی کنیم و بتوانیم با هدف پیشگیری و غربالگری یک شناسایی زود هنگام داشته باشیم».
رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران در ادامه گفت: « به این منظور پرسشنامه مذکور، طی چند سال ارتقا پیدا کرد و به عنوان مقیاس ملی سلامت روان دانشجویان تحت عنوان IMHS اعتباریابی شد. اما به علت اینکه تعداد سوالات پرسشنامه زیاد بود و از حوصله پاسخگویان خارج می‌شد پس از چند سال فرم خلاصه شده آن توسط متخصصان تدوین گردید. و در حال حاضر نسخه خلاصه شده آن روی سامانه گلستان قرار گرفته و دانشجویان می‌بایستی هنگام ثبت نام این فرم را پر کنند. نتایج پس از پاسخگویی دانشجویان در اختیار مرکز مشاوره قرار می‌گیرد و دانشجویانی که نیازمندی بیشتری به دریافت خدمات دارند را برای مصاحبه حضوری دعوت می کنیم».
پیروی گفت: «طی سه سال اخیر با هماهنگی مرکز انفورماتیک دانشگاه، کارنامه سلامت روان بصورت الکترونیک توسط دانشجویان تکمیل می‌شود. نتایج کارنامه سلامت روان محرمانه بوده و تنها توسط مرکز مشاوره مشاهده می‌شود. همچنین سعی کردیم چند شاخص مهم را در این پرسشنامه مورد ارزیابی قرار دهیم. یکی از آنها استرس‌های جدی فرد در زندگی بوده و بعد مشکلات خلقی فرد را غربال می‌کنیم. در نهایت سبک زندگی دانشجویان از نظر خواب، خوراک و مسائل اوقات فراغت ارزیابی می شود».
رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران درباره تفاوت طرح پایش سلامت روان امسال با سالهای گذشته گفت: «تفاوت این طرح با سالهای گذشته این است که ما ابزاراها سنجش را دقیق ترکرده ایم؛ هم دقت پرسشنامه کارنامه سلامت روان را بیشتر کرده‌ایم و هم در مصاحبه تکمیلی از نسخه بروز شده متناسب با شرایط دانشجویی استفاده می‌کنیم».