برگزاری نشست هم اندیشی امداد و کمک های اولیه در دانشگاه تهران

۲۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۰ کد : ۶۴۴۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۰
نشست هم اندیشی پیرامون امداد و کمکهای اولیه در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۷در محل تالار امیرکبیر برگزار شد.

این نشست با حضور  دکتر به نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین  دکتر زاهدی، نماینده  ولی فقیه در سازمان جمعیت هلال احمر،  دکتر مقدس، مدیر کل  بهداشت و درمان، آقای پیروی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه و نیز با حضور نمایندگان معرفی شده از طرف دانشکده ها و  پردیس های دانشگاه برگزار شد.
در این نشست دکتر به نژاد با اشاره به اهمیت اقدامات امدادگران در حوادث گفت: «لازم است امدادگر خانم و آقا برای ارائه خدمات امدادی در موارد بروز حوادث و شرایط اضطراری به صورت تفکیک شده باشد». 
وی تاکیدکرد: لازم است از پروتکل اقدام تدوین شده از طرف هلال احمر و اقدام در چارچوب وظایف تعریف شده برای امدادگران استفاده شود.
همچنین دکتر زاهدی نیز ضمن ارائه تاریخچهای از شکل گیری هلال احمر و نیز اصول اقدامات و برنامههای هلال احمر، گفت: «تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به کرامت انسانها، کوشش برای دوستی و صلح و پایداری از شعارهای محوری کار در هلال احمر است و اقدامات این جمعیت بدون در نظر گرفتن رنگ، نژاد و حتی مذهب افراد ارائه میشود». 
وی شعار محوری "هر ایرانی، یک امدادگر" را به عنوان یکی از شعارهای جمعیت هلال احمر مطرح کرد و با اشاره به وجود کانونهای متعدد دانش آموزی، دانشجویی، جوانان و.... بر ضرورت تقویت و گسترش کانونهای دانشجویی در دانشگاه تهران تاکید کرد. 
 نماینده  ولی فقیه در سازمان جمعیت هلال احمر از اعلام آمادگی همکاری هلال احمر برای گسترش فعالیتها در دانشگاه سخن گفت و آمادگی خود را به عنوان حلقه واسط دانشگاه تهران و جمعیت هلال احمر اعلام کرد.
در ادامه دکتر مقدس نیز به فعالیتهای اداره کل بهداشت و درمان در سالهای گذشته در راستای تقویت آمادگی دانشگاه در زمینه فوریتهای پزشکی و نیز آموزشهای ارائه شده به کارکنان اشاره  و تاکید کرد فعالیتها و برنامههای اداره کل بهداشت و درمان در زمینه امداد و کمکهای اولیه برنامههایی مستمر خواهد بود و گروه داوطلبین فعلی را به عنوان هسته اولیه ای برای تقویت و شکل دهی یک گروه فعال از رابطین اداره کل بهداشت و درمان و دانشگاه در زمینه امدادگری و کمکهای اولیه برشمرد.
در این نشست آقای پیروی به ضرورت اهمیت در بحث تسکین آلام حادثه دیدگان و نیز حمایتهای روانی در مواقع بروز حوادث اشاره نمودند و یکی از موضوعات مهم در زمینه امداد را توجه به آسیبهای روانی و اجتماعی آسیب دیدگان برشمرد. وی با یادآوری فعالیت کانون همیاران سلامت روان، آمادگی مرکز مشاوره را برای توانمند سازی این گروه از همیاران دانشجویی مورد توجه قرار داد و به ضرورت همکاری کانون همیاران بهداشت و همیاران سلامت روان و نیز همکاریهای مشترک بین مرکز بهداشت، مرکز مشاوره و جمعیت هلال احمر تاکید کرد.
در این نشست مقرر شد تعداد ۱۵ بسته کمکهای اولیه مجهز به تجهیزات مورد نیاز از طرف اداره کل بهداشت و درمان در اختیار نماینده امین اموال دانشکده و پردیس ها قرار گیرد. بستههای مزبور به عنوان تجهیزات کمکهای اولیه در اختیار امدادگران حاضردر جلسه قرار خواهد گرفت و در موارد بروز حوادث و یا بیماریهای اورژانسی، اقدامات کمکهای اولیه تا قبل از رسیدن بیمار یا مصدوم به مراکز درمانی و یا رسیدن اورژانس، انجام خواهد پذیرفت.
در این نشست پیرامون اهداف، برنامه ها و چالش های پیش روی دانشگاه در زمینه های آمادگی دانشگاه و دانشگاهیان برای مقابله با شرایط اضطراری ، فوریت های پزشکی و همکاری های هلال احمر و اورژانس تهران و تشکیل و تقویت فعالیت کانون های دانشجویی و کارکنان هلال احمر بحث و تبادل نظر به عمل آمد.
در پایان گواهینامه های شرکت در دوره آموزشی کمک های اولیه به امدادگران دانشگاه اعطا گردید.