دانشگاه تهران، دانشگاه بدون دخانیات می‌شود

۰۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۵ کد : ۵۷۶۷ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۷۷۳
دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه پیشروی کشور در بحث دانشگاه بدون دخانیات درصدد است گامهای موثری را بردارد. دکتر حسن به نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه تهران در این زمینه نقش تاثیرگذاری دارد. وی معتقد است که بر اساس برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران، از مهمترین اهداف دانشگاه، ایجاد محیط سالم، حفظ محیط زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز است و دانشگاه بدون دخانیاتدر رسیدن به این اهداف کمک شایانی خواهد کرد. به مناسبت روز بدون دخانیات با وی به گفت وگو نشسته‌ایم که در ادامه می خوانید.

دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه پیشروی کشور در بحث دانشگاه بدون دخانیات درصدد است گام‌های مؤثری را بردارد. دکتر حسن به نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه تهران در این زمینه نقش تأثیرگذاری دارد. وی معتقد است که بر اساس برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران، از مهمترین اهداف دانشگاه، ایجاد محیط سالم، حفظ محیط زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز است و دانشگاه بدون دخانیاتدر رسیدن به این اهداف کمک شایانی خواهد کرد. به مناسبت روز بدون دخانیات با وی به گفت وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

  1. راجع به روز بدون دخانیات توضیح دهید؟

از سال ۱۹۸۷ سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) روز ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد را به عنوان روز دنیای بدون دخانیات در سراسر دنیا نامگذاری کرده است. به تبعیت این روز هفته‌ای نیز به آن اختصاص یافته است. همانطور که می‌دانیم در جوامع امروزی دخانیات، بین افراد کم سن و سال و زنان شیوع زیادی دارد. در دنیا ۶ میلیون نفر در سال به دلیل مصرف مستقیم مواد دخانی فوت می‌شوند و حدود ۶۰۰ هزار نفر نیز اگر چه مصرف کننده مستقیم مواد دخانی نیستند ولی به علت در معرض این مواد قرار می‌گیرند دچار مرگ می‌شوند.

همانطور که می‌دانیم شعار روز جهانی بدون دخانیات در سال ۲۰۱۷، «مواد دخانی و ارتباط آن با توسعه پایدار» بود. بر اساس تحقیقات انجام شده، بین مصرف مواد مخدر و توسعه پایدار در جوامع انسانی یک رابطه معنا داری وجود دارد. دانشگاه تهران به همراه دانشگاه علوم پزشکی تهران به تاسی از جامعه بین الملل طرح دنیای عاری از دخانیات را مطرح کرده‌اند، روز عاری از دخانیات را به جهت تشویق افراد برای ترک سیگار در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته برنامه ریزی کرده‌اند. در این هفته و در تمام دنیا فعالیت‌هایی راجع به کاهش مصرف دخانیات انجام می‌شود به همین دلیل در سطح جهانی فعالیت‌های ضد دخانیات در جهت کاهش مصرف دخانیات توسط سازمان بهداشت جهانی انجام و تمام فعالیت‌های مربوط به دنیای عاری از دخانیات در آن سازمان ارائه و راهبری می‌شود.

  1. در دانشگاه تهران چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟

امروزه، خیلی از دانشگاه‌های دنیا اعم از دانشگاه‌های جوامع پیشرفته و جهان سوم، در جهت دنیای بدون دخانیات گام برداشته‌اند. براساس مطالعات تطبیقی ما خیلی از دانشگاه‌ها ی دنیا امروزه دانشگاه بدون دخانیات هستند. از این رو دانشگاه تهران بعلت وظیفه ذاتی خود برای اولین بار در کشور طرح دانشگاه بدون دخانیات را مطرح کرد. وزرات علوم تحقیقات و فناوری نیز این طرح را پذیرفته و حامی این طرح است و به تمام سطح کشور این طرح را ابلاغ کرد تا تمام دانشگاه‌ها آن را اجرا کنند.

در دانشگاه تهرانابتدا با مطالعه خط مشی‌های دانشگاه‌های بدون دخانیات در دنیا و با بازبینی و بومی سازی ان و اضافه نمودن موارد مورد نظر، پیش نویس این طرح تهیه ودر ابتدا در شورای فرهنگی دانشگاه مطرح شد. در ان شورا مقرر شد کمیته‌ای به عنوان کمیته دانشگاه بدون دخانیات دانشگاه تهران تشکیل دهیم که در آن کمیته افراد مختلف شامل اعضای هیأت علمی، کارکنان، مدیران دانشگاه و دانشجویان عضو تشکلهای دانشجویی، علمی و صنفی عضو باشند. سپس طرح موجود در زیر کمیته دانشجویی حک و اصلاح شد تا خود دانشجویان در تصویب خط مشی‌های دانشگاه بدون دخانیات به ما کمک کنند. در حال حاضر خط مشی‌های دانشگاه تهران برای رسیدن به دانشگاه بدون دخانیات با کمک دانشجویان تدوین شده و منتظر تصویب در کمیته اصلی و نیز تصویب در شورای فرهنگی دانشگاه می‌باشد.

  1. این خط مشی‌ها چه مواردی را شامل می‌شود؟

دیدگاه کلی این خط مشی‌ها به تشویق بر ترک دخانیات بر می‌گردد و هیچ گونه رویکرد انضباطی در آنها وجود ندارد. در این خط مشی جامعه هدف تمامی دانشگاهیان اعم از دانشجو، کار کنان، اعضای هیأت علمی و مدیران در نظر گرفته شده است. محیط تحت پوشش این طرح را تمام فضاهای دانشگاه شامل پردیس‌ها، خوابگاه‌ها و فضاهای ورزشی در نظر گرفته‌ایم. در این طرح پیش بینی شده سه ماه قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد و بسته‌های فرهنگی را در این زمینه توزیع کنیم. از سازمان سنجش هم خواهیم خواست که در دفترچه انتخاب رشته دانشجویان، دانشگاه تهران را به عنوان دانشگاه عاری از دخانیات اعلام کند تا اگر فردی مایل به حضور در چنین دانشگاهی نباشد، دانشگاه دیگری را برای تحصیل انتخاب کند. پیش بینی می‌شود که با اجرای این طرح نه تنها دانشگاه تهران بلکه سایر دانشگاه‌های کشور نیز به این طرح خواهند پیوست. یکی از ویژگی‌های این طرح این است که به همراه دانشگاه علوم پزشکی تهران این طرح مصوب و اجرا خواهد شد.

  1. در پایان چه صحبتی دارید؟

در سال ۲۰۱۸ شعار روز و هفته جهانی بدون دخانیات «دخانیات و عارضه قلبی» است همانطور که که نشان ازعواقب زیان آور دخانیات بر سلامت و زندگی بشر است. لذا ما اولویت اصلی خود را در این طرح تشویق افرادی قرارداده ایم که دخانیات را ترک می‌کنند. امیدواریم در راستای رسیدن به دانشگاه سبز و دانشگاه بدون دخانیات گام‌های خوبی را برداریم.