برگزاری برنامه های هفته سراهای دانشجویی در ۵ مجتمع خوابگاهی دانشگاه تهران

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۶ کد : ۵۶۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۴۶
دکتر محمد اسماعیلی، همزمان با هفته سراهای دانشجویی اعلام کرد: امسال برنامه های هفته سراهای دانشجویی بطور مستقل در ۵ مجتمع خوابگاهی شامل خوابگاه کوی پسران، خوابگاه فاطمیه، مجتمع شهید چمران، خوابگاه متاهلین جلال و خوابگاه های پراکنده در سطح شهر، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت با شعار سراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی برنامه ریزی شد.

دکتر محمد اسماعیلی، همزمان با هفته سراهای دانشجویی اعلام کرد: امسال برنامه‌های هفته سراهای دانشجویی بطور مستقل در ۵ مجتمع خوابگاهی شامل خوابگاه کوی پسران، خوابگاه فاطمیه، مجتمع شهید چمران، خوابگاه متأهلین جلال و خوابگاه‌های پراکنده در سطح شهر، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت با شعار سراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی برنامه ریزی شد.

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران با اعلام این مطلب گفت: محورهای برنامه که توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت متبوع اعلام شد شامل ۳ محور، برنامه‌های فرهنگی-ورزشی، برنامه‌های آموزشی، برنامه‌ها بازدید و نظر سنجی بود. بخش برنامه‌های فرهنگی-ورزشی، شامل برگزاری نمایشگاه عکس، نمایش فیلم، نمایش ورزش باستانی برگزاری مسابقات کتابخوانی، قرآن، مقاله نویسی، خاطره نویسی بود. همچنین در بخش بهسازی محیط، نظافت و توسعه سلامت، ایستگاه‌های سلامت شامل فعالیت‌های بهداشتی توسط مرکز بهداشت و درمان و بهداشت روان توسط مرکز مشاوره دانشگاه در مجتمع‌های خوابگاهی برگزار شد و اردوهای تهرانگردی و بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر نیز از جمله برنامه‌های اجرایی بوده است.

وی افزود: در بخش برنامه ورزشی، برنامه متنوع شامل مسابقات طناب کشی، پرتاب دارت فوتبال دستی و... برگزار شد. از دیگر برنامه‌ها اجرای موسیقی محلی، نمایش خیابانی، شعبده بازی، و نور افشانی و برگزاری مسابقات آشپزی، در مجتمع‌ها بود.

دکتراسماعیلی با اشاره به برنامه آموزشی برگزار شده در این هفته گفت: در این بخش برنامه‌های آشنایی با آسیب‌های ناشی از مواد مخدر، مشروبات الکلی و قرص‌های روان گردان برگزار شد و در غرفه‌های مربوط به سلامت جسم و روان، پزشکان و روانشناسان مستقر شده و ارائه خدمات نمودند.

وی افزود: همچنین کارگاه‌های مربوط به رژیم‌های تغذیه، همایش‌های یک روزه شامل بازدید از مراکز کار آفرینی، امکانات ورزشی، بهداشت و تغذیه سالم، مهارتهای زندگی و استفاده آگاهانه از فضاهای مجازی در برنامه هفته خوابگاه‌ها برنامه ریزی و اجرا گردید.

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه در ادامه گفت: در بخش بازدید و نظر سنجی، تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان شهری از مجتمع‌های خوابگاهی بازدید کردند و با سیستم‌های داخل دانشگاه و محیط زندگی دانشجویان آشنا شدند و برای مدیریت بهتر آن اعلام نظر کردند. همچنین از دانشجویان توسط اعضای شورای صنفی راجع به انواع فعالیت‌ها در مجتمع‌های خوابگاهی نظر سنجی شد.

دکتر اسماعیلی درباره نامگذاری روزهای هفته سراهای دانشجویی گفت: روز اول به نام خلاقیت، کار آفرینی و حمایت از ایده‌های دانشجویی، روز دوم به نام خیران و حامیان رفاه دانشجویی، روز سوم به نام سراهای با نشاط با توسعه امکانات ورزشی، روز چهارم به نام اعتلای حقوق شهروندی، امید آفرینی و انسجام ملی، روز پنجم به نام سرای دانشجویی بهداشت و تغذیه سالم و روز ششم به نام دانشجو پیشرو در اصلاح الگوی مصرف، نامگذاری شده است.

وی افزود: روز آخر نیز به عنوان مهارتهای زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی نامگذاری شده است که مراسم اختتامیه، ۲۶ اردیبهشت ماه بصورت مجزا در خوابگاه کوی پسران و مجمع خوابگاهی شهید چمران (مجتمع دختران) برگزار می‌گردد.

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران درباره برنامه آتی در جهت بهسازی محیط‌های خوابگاهی گفت: بطور خاص رسیدگی به امور پیرامونی و محیطی مجتمع‌های خوابگاهی مانند رسیدگی به فضای سبز و ایجاد نشاط در محیط را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: از سال گذشته برنامه توسعه دانشگاه سبز و برای خوابگاه‌ها به نام سرای سبز در دستور کار قرار داده شد و در این راستا، تعدادی کمیته با حضور دانشجویان و مسئولان خوابگاهی ایجاد کردیم. در این کمیته‌ها پروژه‌های مربوط به آن را پیگیری می‌کنیم به عناون مثال سال گذشته در مجتمع خوابگاه متأهلین «پروه آب خاکستری» اجرا شد که بخشی از آب فاضلاب، بعد از تصفیه به مصرف فضای سبز می‌رسد که باعث افزایش بهره وری در مجموعه می‌شود. امسال این طرح را برای سایر مجتمع‌های خوابگاهی دنبال می‌کنیم.

دکتر اسماعیلی گفت: از سایر اقدامات، بحث تغذیه ارگانیک در مجتمع‌های خوابگاهی است و قصد داریم مصارف مربوط به داخل کوی را از طریق گلخانه‌ها تأمین کنیم تا به این وسیله به افزایش ارافه غذای سالم به دانشجویان کمک کنیم.

وی افزود: در زمینه تولید برق مورد نیاز از طریق پنل‌های خورشیدی، فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم امسال بصورت پایلوت در یک یا دو مجتمع خوابگاهی آن را پیاده سازی کنیم. همچنین آموزش دانشجویان در زمینه کارآفرینی را دستور کار قرار داده‌ایم. این کار باعث افزایش انگیزه دانشجویان برای تحصیل و کمک به اشتغال آنها در آینده و استفاده بهینه از اوقات فراغت دانشجویان در محیط‌های خوابگاهی می‌شود.