نشست معاونین دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۳ کد : ۲۷۷۱۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۵۷
شصت و نهمین نشست معاونین دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر زلفی گل، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دکتر داداش پور، معاون وزیر و رئیس سازمان دانشجویان، دکتر گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان و معاونین دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد، وزیر عتف از زحمات معاونین دانشجویی دانشگاه ها تقدیر نمودند و از معاونین دانشجویی خواستند که پیگیر مطالبات دانشجویان باشند.
دکتر زلفی گل ضمن به حق بودن مطالبات دانشجویان ابراز تاسف کردند که با توجه به شرایطی که استکبار برای کشور به وجود آورده است، نتوانسته ایم مطالبات دانشجویان را آنچنان که شایسته آنان است برآورده نماییم.
وزیر علوم با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری و شعار امسال، آن را فرصتی برای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری دانسته و گفت دانشگاه ها باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرند. دکتر زلفی گل دانشجویان را آینده سازان کشور خوانده و معاونین دانشجویی را علمداران خدمت به فرزندان کشور عنوان نمودند و از آنها خواستند تا با عشق به دانشجویان خدمت کنند چرا که هر چه آرامش دانشجویان و خانواده های آنان تبیشتر تامین شود، آموزش دانشجویان بازده بیشتری پیدا خواهد کرد.
دکتر زلفی گل دیپلماسی علمی را بسیار مهم برشمرده و عنوان کرد بخشی از دیپلماسی علمی مربوطه فرصت های مطالعاتی، همایش های بین المللی، همکاری در انتشار مقالات علمی و غیره می باشد اما مهمتر از همه جذب دانشجویان بین الملل بوده که می بایست جدی گرفته شود
پس از آن دکتر داداش پور، معاون وزیر و رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، به مباحثی همچون ساختار سازمان دانشجویان و  برنامه هفتم توسعه اشاره نمود. دکتر داداش پور حوزه مشاوره و سلامت را یکی از حوزه های کلیدی عنوان کرد و افزود اکنون مراکز مشاوره در نقش خانوده عمل می کنند و نقش آنان باید به سوی درمان پیش گیری برده شود. وی تاکید کرد مراکز مشاوره می بایست بجای اینکه دانشجویان به آنها مراجعه نمایند آنان به دانشجو مراجعه نموده و آسیبی اگر وجود دارد را شناسایی و درمان نمایند.
حجت الاسلام رسمتی رئیس نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به عنوان سخنران بعدی این مراسم دانشگاه ها و دانشجویان را یکی از مهمترین عرصه های کشور و نظام به شمار آورد. وی محیط دانشگاه را محیطی  توام با جوانان، دانشجویان، علم، فرهنگ و ... دانسته و عنوان کرد این مسئله باعث گردیده تا کنش های فرهنگی بسیاری در این محیط شکل بگیرد.
وی گفت تهدیدهای دشمن پس از سیاسی، نظامی، اقتصادی و امنیتی اکنون شکل دیگری گرفته و هویت ایرانی را هدف قرار داده است و با طراحی شبکه هایی اقدام به هنجارشکنی و آماده کردن فضاها برای التهاب خصوصا در فضای دانشگاهی می نماید.
در ادامه این نشست و طی دو روز معاونین دانشجویی دانشگاه ها با تشکیل کارگروه هایی به بحث و تبادل نظر و بررسی موضوعات مرتبط با حوزه های معاونین دانشجویی در دانشگاه ها پرداختند.
برنامه هفتم توسعه و مبحث آموزش عالی، امکان سنجی سازمان دانشجویان استان/ دانشگاه، تربیت بدنی و ورزش، چالش های جذب و مسائل رفاهی دانشجویان بین الملل، مسائل دانشجویان شاهد و ایثارگر، مسائل رفاهیات دانشجویان به ویژه در حوزه تغذیه و خوابگاه، کمیسیون موارد خاص و مشاوره و سلامت روان از جمله مباحث مطرح در کارگروه های این نشست بود.