برگزاری نشست عمومی دانشجویان دانشگاه تهران با تعدادی از اعضای هیأت رئیسه

۰۷ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۹ کد : ۱۷۹۱۶ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۱۰۱
جلسه نشست عمومی دانشجویان با هیأت رئیسه دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی دانشگاه تهران، در جلسه ای که با حضور دکتر حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه، دکتر حسینی، معاون آموزشی دانشگاه، دکتر مقاری، معاون طرح و برنامه دانشگاه، دکتر فاطمی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه، دکتر شرافت، مدیر کل امور دانشجویی دانشگاه، دکتر طاهری، مدیر کل آموزش دانشگاه، آقای محمد مهدی اسدی و دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه، 5 تیرماه 1400 به صورت مجازی برگزار شد، دانشجویان مشکلات و دغدغه های خود را با مسئولان دانشگاه مطرح و به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.
ازجمله موضوعاتی که توسط دانشجویان مطرح شد می‌توان به سنوات مجاز تحصیلی، عدم شفافیت ارزشیابی اساتید، نحوه آموزش و ارائه خوابگاه در ترم آینده، ارائه خوابگاه برای دروس عملی، عدم امکان دانلود کلاس های آنلاین، عدم رعایت طرح درس توسط تعدادی از اساتید، تدریس و برگزاری امتحانات در کانال های واتساپی و تلگرامی توسط تعدادی از اساتید، عدم شفافیت مالی فعالیت‌هایی که در دانشگاه انجام می‌گیرد، مشکلات پردیس های اقماری و... اشاره کرد.
در این نشست دکتر حبیبا در سخنانی ضمن خیرمقدم به دانشجویان گفت: «در این شرایط کرونایی متاسفانه ما از حضور دانشجویان در دانشگاه محروم شده ایم ولی تلاش کرده ایم که در بحث آموزش و پژوهش خللی وارد نشود و آموزش را به صورت مجازی ارائه دادیم».
معاون دانشجویی دانشگاه، برگزاری این نشست را به درخواست شورای صنفی دانشجویان برشمرد و ضمن تشکر از تلاش های شورای صنفی در این ایام، اظهار امیدواری کرد که با از بین رفتن کرونا و واکسیناسیون عمومی، دانشگاه ها بتوانند در آینده نزدیک شاهد حضور دانشجویان باشند.
دکتر حبیبا در پاسخ به موضوع نحوه آموزش و ارائه خوابگاه برای نیمسال آتی گفت: «در این خصوص دانشگاه ها تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند و با توجه به نشستی که حدود 2 هفته قبل در خصوص واکسیناسیون دانشگاهیان با وزارت بهداشت داشتیم عنوان گردید که تا پایان شهریور ماه حدود 2 میلیون از دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه ها واکسینه می شوند و احتمالا واکسیناسیون تمامی دانشگاهیان تا پایان پاییز 1400 طول خواهد کشید لذا با این شیوه قاعدتا نمی توان تا اطمینان از دوره ایمنی، بلافاصله بعد از اتمام واکسیناسیون به شرایط قبل از کرونا بازگشت و جهت حفظ سلامت دانشجویان، با احتمال زیاد نحوه آموزش در نیمسال آتی به صورت ترکیبی آموزشی و مجازی خواهد بود».
وی افزود:«در صورتیکه واکسیناسیون دانشجویان تا پایان شهریور ماه انجام شود امکان پذیرش حضوری دانشجویان به ویژه مقاطع تحصیلات تکمیلی را خواهیم داشت در غیر این صورت اولویت حضور با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که برای انجام پایان نامه و رساله خود نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه را دارند».
دکتر حبیبا در پاسخ به موضوع نیاز به حضور دانشجویان تعدادی از رشته های خاص در دانشگاه جهت تصویب پروپزال گفت: «این دانشجویان می توانند درخواست خوابگاه خود را پس از تایید استاد راهنما توسط معاون آموزشی و یا معاون دانشجویی دانشکده و یا پردیس ارسال کنند و به صورت موقت حداکثر تا یکماه از خوابگاه استفاده نمایند».
وی همچنین در پاسخ به موضوع ارائه خوابگاه به دانشجویان کارشناسی گفت: « تا این زمان ستاد ملی کرونا اجازه اسکان دانشجویان دوره کارشناسی را نداده است ولی ما آمادگی داریم که دانشجویان کارشناسی که دارای دروس عملی و کارورزی در داخل آزمایشگاه های دانشگاه هستند را با برنامه ریزی اداره کل آموزش دانشگاه به صورت دوره های کوتاه مدت فشرده، حداکثر یک هفته، پذیرش کنیم ولی کما فی سابق به کارآموزی که دانشجویان بایستی دوره خود را در مراکز بیرون دانشگاه بگذرانند، خوابگاه تعلق نمی گیرد».
دکتر حسینی، معاون آموزشی دانشگاه در پاسخ به موضوع سنوات گفت:« سنوات مجاز  دانشجویان دوره کارشناسی ارشد 4 نیمسال و دوره دکترا 9 نیمسال می باشد که با توجه به مصوبه هیات امناء دانشگاه تهران، برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نیم سال پنجم و در مقطع دکترا نیم‌سال دهم معاف از شهریه هستند. نیم‌سال ششم در ارشد با پرداخت شهریه است ولی نیاز به طرح در کمیسیون موارد خاص نیست ولی برای نیم سال هفتم نیاز به تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه می باشد».
دکتر حسینی با اشاره به طرح موضوع شفافیت ارزشیابی اساتید گفت: «این موضوع بارها توسط شورای صنفی دانشجویان مطرح شده است و امیدواریم بتوانیم تا نیمسال آتی این مسئله را عملیاتی کنیم به نحوی که دانشجوی هر درس بتواند ارزشیابی ترم های قبل همان درس را رویت کند».
معاون آموزشی دانشگاه در پاسخ به عدم رعایت طرح درس توسط تعدادی از اساتید و تدریس و برگزاری آزمون در کانال های تلگرامی و واتساپی گفت: «تدریس بایستی بر اساس طرح درس و در این ایام در سامانه ایلرن صورت پذیرد و امتحانات این نیمسال نیز به صورت مجازی و در بستر ایلرن یا امن آزمون خواهد بود لذا در صورت وجود مغایرت، دانشجویان می توانند موارد را از طریق ایمیل به شورای صنفی یا معاونت آموزشی دانشگاه اطلاع دهند».
در این نشست همچنین دکتر مقاری، معاون طرح و برنامه دانشگاه در پاسخ به موضوع شفافیت مالی فعالیت ها در دانشگاه گفت:« ساختار بودجه دانشگاه کاملا شفاف است ولی بودجه از یک ساختار متنوعی برخوردار است و بودجه تفضیلی تا پایان سال 1399 به تصویب و تایید هیات امناء دانشگاه رسیده است و در سایت دانشگاه موجود می باشد. بودجه سال 1400 نیز توسط دولت ابلاغ و اجرای آن به تصویب هیات امناء رسیده است».
دکتر فاطمی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه، نیز در پاسخ به موضوع عدم امکان دانلود کلاس های آنلاین گفت:« از ویژگیهای سامانه کلاس زنده که یکی از دو بستر برگزاری کلاس همزمان در ایلرن است امکان ضبط جلسه در سرور می باشد که برخی سامانه های دیگر مورد استفاده در دانشگاه های دیگر این امکان را ندارند.بعد از ضبط جلسه امکان مشاهده برخط جلسه در همان لحظه ایجاد می شود و دانشجویان می توانند جلسه را مشاهده بکنند. از دیگر توانمندیهای این سامانه امکان ایجاد فایل از جلسه برای دانلود می باشد. این امکان برای اساتید (و دستیاران) هر درس ایجاد شده است و راهنمای مرتبط در اختیار استادان قرار داده شده است.آنچه قبل تر انجام می شد اختصاص سرور مستقل و کارشناسان برای انجام این عملیات بود که به دلیل افزایش بار پردازشی خدمات یادگیری الکترونیکی آن سرورها به امور دیگر اختصاص داده شده است و کلیه نکات مرتبط با یادگیری الکترونیکی از طریق لینک https://utec.ut.ac.ir/web/academics/reference برای دانشجویان قابل دسترسی می باشد».
این نشست با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه به صورت مجازی، از ساعت 16 آغاز و در ساعت 18 به کار خود پایان داد.