نشست تخصصی پیشگیری از ایدز در دانشگاه‌ها برگزار شد.

۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۵ کد : ۱۴۰۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۲۳
نشست تخصصی پیشگیری از ایدز در دانشگاه ها، ویژه‌ی معاونین دانشجویی و روسای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه‌های کشور، ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ توسط مرکز مشاوره دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مشاوره دانشگاه تهران، این نشست با حضور دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، دکتر محمدرضا علم، معاون دانشجویان داخل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفتر ایدز سازمان ملل در ایران (UNAIDS) به صورت آنلاین در سالن امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.
در ابتدا دکتر سعید حبیبا، ضمن عرض خیر مقدم خدمت حضار، به ضرورت پرداختن به موضوع اچ آی وی و برنامه‌ریزی برنامه‌های پیشگیری از ایدز در محیط‌های دانشگاهی و همچنین نقش معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها در این چالش مهم موضوع سلامت و نقش بی بدیلی کانون‌های دانشجویی و همیاران در توسعه‌ی فرهنگ سلامت در دانشگاه‌ها اشاره نمودند.
در ادامه حمید پیروی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، ضمن اشاره به وضعیت آمار ایدز در جهان و ایران و کاهش روند پیشگریی از ابتلا به ویروس HIV در بزرگسالان، به ضرورت اجرای برنامه‌های پیشگیری ترکیبی و رویکردی جامع شامل رویکردهای رفتاری، زیست پزشکی و ساختاری با توجه به اسناد بالادستی و همچنین برنامه چهارم و پنجم استراتژیک پیشگیری از ایدز جمهوری اسلامی ایران اشاره و خواستار همکاری واحدهای مختلف دانشگاهی به خصوص دانشجویان همیار در این خصوص شدند.
سپس دکتر محمدرضا علم نیز ضمن تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه تهران در راستای توجه وافر به این موضوع، به اهمیت آموزش هر چه بیشتر موضوع اچ آی وی در سطح دانشگاه‌ها پرداختند.
ارائه برنامه‌های وزارت علوم در خصوص پیشگیری از ایدز، ضرورت تشخیص بهنگام ایدز، پاسخ جهانی به اچ آی وی و کووید ۱۹ توسط مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران، برنامه‌ریزی‌های استراتژیک ایدز جمهوری اسلامی ایران، ارائه برنامه‌های اجرا شده در سال گذشته و ارائه نکات تکمیلی در باب موضوع اچ آی وی از جمله مباحث مطرح در این نشست بود.
در این نشست حدود ۲۰۰ نفر از معاونین دانشجویی و روسای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه‌های کشور به صورت مجازی شرکت کردند و در پایان نیز از سه نفر از دانشجویان فعال در زمینه‌ی آموزش‌های پیشگیری از اچ ای وی / ایدز، تقدیر به عمل آمد.