سومین کنگره ملی نماز، سلامت روان و نشاط معنوی برگزار شد

۱۶ آذر ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۳ کد : ۱۰۱۹۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۳
سومین کنگره ملی نماز، سلامت روان و نشاط معنوی ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ توسط مرکز مشاوره دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مشاوره دانشگاه تهران، این کنگره با حضور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت روان وزارت علوم، رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، معاون دانشجویی دانشگاه تهران و جمعی از اساتید دانشگاه های سراسر کشور در تالار کوثر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه نماز در رشد و تعالی انسان گفت: «انسان برای رشد و تعالی در این عالم خاکی به ارتباط با خداوند نیاز دارد. برای برقراری ارتباط با خالق هستی بهترین وسیله فریضه نماز است و روح ما به نماز و ارتباط با خدا نیازمند است».
وی ابراز امیدواری کرد که از دستاوردهای این همایش در مسائل امور دانشجویی به بهترین نحو استفاده شود.
در ادامه مراسم حجت الاسلام مهدی کرمی، رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز درباره اهمیت به پا داشتن نماز در دانشگاه ها گفت: «نماز دستور خداست به همین دلیل باید به عنوان یک ماموریت بزرگ از جانب خداوند متعال، دیگران را نیز به نماز دعوت کنیم. باید مساجد و نمازخانه ها در دانشگاه ها به نماز جماعت اول وقت عطر آگین شوند».
وی افزود: «به فرموده مقام معظم رهبری، دانشگاه تهران بزرگترین دانشگاه و نماد آموزش عالی کشور است و امیدواریم نتایج این همایش منجر به این شود که همگی عاشق نماز و آماده بهر برداری از فضیلت نماز شوند».
همچنین در این مراسم دکتر مجتبی صدیقی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز با اشاره به تاثیر نماز در روحیه دانشجویان گفت: «معنویت و نماز یکی از عواملی است که در روحیه و آرامش دانشجویان تاثیر گذار است. تحقیقات دانشگاهی زیادی اثر معنویت را در آرامش روح و نشاط دانشجویان ثابت کرده اند. رابطه مستقیمی بین سلامت روانی دانشجویان و مسائل معنوی وجود دارد. خوشبختانه با جامعه دانشجویی سر و کار داریم که از درصد بالایی از اعتقادات مذهبی برخوردار هستند».
وی افزود: «برای اشاعه هر چه بیشتر نماز در محیط های دانشجویی می توان از ظرفیت کانون های نماز دانشجویی به عنوان یک راهکار اجرایی بهره گرفت».
در ادامه، محققان و پژوهشگران دانشگاه و حوزه ضمن ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی خود در قالب سخنرانی و مقالات علمی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در پایان مراسم نیز از ۳۰ مقاله برتر از دید کمیته علمی و ستاد اقامه نماز کشور با اهدای لوح تقدیر بعمل آمد.
این کنگره با استقبال بسیار خوب محققان، متخصصان و کارشناسان مراکز مشاوره دانشگاه های کشور روبرو گردید.
لازم به ذکر است با توجه به اخذ مجوز پایگاه استنادی جهان اسلام مقالات این کنگره در پایگاه ISC نمایه خواهد شد.