نشست معاونین دانشجویی دانشکده ها و پردیس های دانشگاه تهران برگزار شد.

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۳ کد : ۱۵۰۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۵۱۰
نشست معاونین دانشجویی دانشکده ها و پردیس های دانشگاه تهران، با حضور دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه، مدیران حوزه معاونت دانشجویی و جمعی از معاونین دانشجویی دانشکده ها و پردیس ها، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی دانشگاه، در ابتدای نشست، دکتر سعید حبیبا ضمن تشکر از زحمات معاونین دانشجویی و همکاران حوزه های دانشجویی در دوران شیوع ویروس کرونا، گزارشی از مباحث مطرح شده در نشست معاونین دانشجویی سراسر کشور که در تاریخ 13 بهمن ماه 1399 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شده بود ارائه دادند، بحث اهمیت استقلال مالی حوزه دانشجویی دانشگاه ها، شیوه آموزش و اسکان دانشجویان در سال تحصیلی 1401-1400 و بودجه سال آتی تغذیه از جمله موارد مطرح در این گزارش بود.
در ادامه معاونین دانشجویی دانشکده ها و پردیس ها، مشکلات و مسائل پیش آمده در حوزه دانشجویی در دوران شیوع کرونا را مطرح نمودند. نگرانی از عدم توازن بین ورودیهای دانشگاه ها و میزان فارغ التحصیلان در سال کرونایی، عدم وجود وحدت رویه در اجرای سیاستهای دانشگاه در دانشکده ها، مشکلات بخشنامه لغو تعهد آموزشی و اسکان دانشجویان از جمله دغدغه های مطرح توسط معاونین دانشجویی دانشکده ها بود.
سپس معاون دانشجویی دانشگاه در رابطه با اسکان و آموزش دانشجویان گفت:« در این مقوله تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم، متاسفانه بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در شرف پیک چهارم شیوع کرونا قرار گرفته ایم لذا آموزش در نیمسال دوم سال تحصیلی 1400-1399 برای مقاطع مختلف به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی همچنان به صورت مجازی می باشد. در حال حاضر صرفا به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی که تصویب پروپزال کرده اند و نیاز به حضور فیزیکی در آزمایشگاه، مزرعه، بیمارستان و ... را دارند و اساتید راهنما و رئیس دانشکده آنها این الزام را تشخیص می دهند اجازه اسکان در خوابگاه ها را می دهیم».
وی افزود: « حفظ سلامتی دانشجویان برای دانشگاه در اولویت نخست قرار دارد باید بپذیریم مشکلات و آثار مترتب از ویروس کرونا کل جهان را درگیر کرده است و بسیاری از تبعات ناشی از آن از دست ما خارج است ولی بایستی تلاش کنیم ضمن حفظ سلامتی دانشجویان بین ظرفیت ورودیها و میزان فارغ التحصیلان تعادل برقرار کنیم و در این زمینه وجود وحدت رویه بین دانشکده ها و پردیس ها ضروری می باشد».
دکتر حبیبا در خصوص اسکان دانشجویان برای گذراندن دروس عملی اظهار داشت: « اداره کل امور خوابگاه ها آمادگی دارد تا با برنامه ریزی اداره کل آموزش دانشگاه شرایط اسکان دانشجویان برای گذراندن دروس عملی به صورت فشرده را مشابه سال تحصیلی قبل فراهم آورد. در عین حال بر اساس بخشنامه اخیر سازمان امور دانشجویان امکان مهمان شدن دانشجویان در دانشگاه های نزدیک محل زندگی برای گذراندن دروس عملی نیز فراهم شده است».
در انتهای جلسه نیز مدیران حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه گزارش مختصری در خصوص اقدامات صورت گرفته در سال کرونایی ارائه دادند که از مباحث مطرح شده می توان به بازسازی و بهسازی خوابگاه های سطح شهر، ساخت یک مجموعه فرهنگی ورزشی در خوابگاه های سطح شهر، ساخت خوابگاه استعداد درخشان در کوی دانشگاه، تدوین دستورالعمل های کرونا توسط ستاد کرونای دانشگاه، راه اندازی واحد نمونه گیری تست pcr و تست سریع تشخیص کرونا توسط مرکز بهداشت دانشگاه، بازدیدهای دوره ای کارشناسان بهداشت از فضاهای دانشگاه، تمدید بیمه حوادث دانشجویان مشابه سالیان گذشته علی رغم عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، توسعه برنامه های مرکز مشاوره دانشگاه در ایام ترم کرونایی، ارائه خدمات مشاوره غیر حضوری، اجرای طرح همدلی، برگزاری تعداد  زیادی وبینار آموزشی برای دانشجویان، کارشناسان مراکز مشاوره و اعضای هیات علمی دانشگاه، توسعه خط تلفنی مشاوره، انتشار گاهنامه معلم مهر با جامعه هدف اعضای هیات علمی و وام های دانشجویی اشاره نمود.