معاون دانشجویی دانشگاه تهران اعلام کرد: دانشگاه تهران در انتظار تخصیص بودجه مناسب از طرف دولت و مجلس

۱۵ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۲ کد : ۱۰۵۲۵ اخبار
تعداد بازدید:۶۶
در بخش تعمیر، تجهیز، خرید و توسعه دچار کمبود اعتبارات هستیم. از دولت و نمایندگان مجلس در زمان بودجه بندی درخواست داریم که به دانشگاه تهران توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجوی دانشگاه تهران، دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران با اعلام این مطلب گفت: «در حوزه معاونت دانشجویی مشکلات زیر ساختی داریم و بحث خوابگاه‌ها و تغذیه بیش از همه الویت دارد. به صورت جدی به توسعه خوابگاه‌ها نیاز داریم تا بتوانیم کمبود خوابگاه‌های مناسب را برای دانشجویان فراهم کنیم».
وی افزود: «تمامی دانشجویان پسر تحصیلات تکمیلی در مجتمع کوی دانشگاه و دانشجویان دختر مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نیز در مجتمع‌های خوابگاهی مستقر هستند. ولی دانشجویان پسر مقطع کارشناسی در ۲۸ ساختمان خوابگاه‌های سطح شهر مستقر هستند که حدود ۲۳۰۰ دانشجو را شامل می‌شود».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران اظهار داشت: «خوابگاه‌های سطح شهر به لحاظ قدمت بنا نیازمند بازسازی هستند و مشکلات خاص خود را دارند. در مجتمع کوی دانشگاه امکانات رفاهی شامل سینما، صنوف، سالن مطالعه، کتابخانه و مسجد وجود دارد ولی در خوابگاه‌های سطح شهر این امکانات وجود ندارد».
وی افزود: «در تلاش هستیم تا این امکانات را برای دانشجویان ساکن خوابگاه‌های سطح شهر نیز ایجاد کنیم. از جمله اینکه با شهرداری مذاکره کرده‌ایم تا یک بازار روز در اطراف دانشگاه برای استفاده دانشجویان ساکن خوابگاه‌های سطح شهر ایجاد کنیم تا آنها بتوانند با قیمت مناسب ما یحتاج مورد نیاز خود را تأمین کنند».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران در خصوص پیگیری برای بهبود امکانات رفاهی خوابگاه‌های سطح شهر گفت: «علاوه بر رایزنی با شهرداری با دانشگاه علوم پزشکی نیز مذاکره کرده‌ایم تا دانشجویان خوابگاه‌های سطح شهر بتوانند از تعاونی آن دانشگاه که در خیابان قدس نبش خیابان طالقانی و نزدیک خوابگاه‌های سطح شهر دانشگاه تهران قرار دارد استفاده کنند و این تعاونی هر روز هفته به غیر از جمعه‌هایی که در دانشگاه تهران نماز جمعه برگزار می‌شود از ۸ صبح تا ساعت ۲۲ مشغول بکار می باشد».
دکتر حبیبا در ادامه گفت: «موضوع بعدی تأمین وعده غذایی شام با کیفیت مناسب در خوابگاه‌های سطح شهر بود؛ با توجه به اینکه وعده غذایی شام برای این خوابگاه‌ها بعد از ساعت ۱۵ در ظروف یکبار مصرف بسته بندی و از ساعت ۱۷ توزیع می‌شد تا ساعت ۱۸ الی ۱۹ در اختیار دانشجویان قرار گیرد، در نتیجه این موضوع باعث سرد شدن و افت کیفیت غذا تا رسیدن به دست دانشجویان می‌شد».
وی افزود: «از این رو در سلف مهر دانشگاه، امکان صرف شام را برای دانشجویان فراهم کردیم تا نیاز به حمل غذا نباشد. همچنین قرار است به زودی سلف پردیس هنرهای زیبا را نیز برای صرف وعده شام این دانشجویان راه اندازی کنیم».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران درباره سایر اقدامات صورت گرفته برای افزایش رفاه دانشجویان ساکن خوابگاه‌های سطح شهر گفت: «یکی دیگر از مشکلات این دانشجویان کمبود امکانات ورزشی بود. در اطراف دانشگاه تهران ۲ سالن ورزشی داریم که به تمرینات آمادگی مسابقات دانشجویی در سطح استانی و کشوری اختصاص داشت. با هماهنگی که با معاونت فرهنگی دانشگاه، دانشکده تربیت بدنی و کوی دانشگاه داشتیم، این تمرینات را به آنجا منتقل کردیم. در حال حاضر این ۲ سالن را در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۲۰ تا نیمه شب و روزهای جمعه از ساعت ۷ صبح تا نیمه شب برای استفاده دانشجویان سطح شهر اختصاص داده‌ایم».
دکتر حبیبا اظهار داشت: «علی رغم محدودیت‌هایی که در بحث بودجه داریم تلاش کردیم که با موافقت هیأت رئیسه دانشگاه مبلغ یارانه صبحانه دانشجویان خوابگاهی از ۱,۰۰۰ تومان به ۱,۵۰۰ تومان افزایش یابد».
وی افزود: «طی توافقی با شرکت پگاه داشتیم مقرر شد آن شرکت نسبت به نصب کانکس جهت تأمین اقلام صبحانه با تخفیف ویژه ۱۷ درصدی برای دانشجویان ساکن خوابگاه‌های سطح شهر اقدام نماید».
دکتر حبیبا با اشاره به سایر اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت دانشجوی گفت: «در کل دانشگاه تهران حدود ۱۱۹ دانشجوی نابینا و کم بینا داریم که مناسب سازی شرایط برای تردد این دانشجویان در دانشکده روانشناسی را بصورت آزمایشی شروع کردیم و امیدواریم در سطح کل دانشگاه تهران بتوانیم محیط مناسب برای این دانشجویان را فراهم کنیم».
وی افزود: «همچنین برای مطالعات و امتحانات، دستگاه ضبط صدا را در اختیار این دانشجویان قرارداده ایم. امسال به ۲۷ نفر از ورودی‌های جدید این دانشجویان دستگاه ضبط صدا داده‌ایم. در تلاش هستیم تعدادی دستگاه برجسته نگار هوشمند، یک عدد پرینتر و یک عدد به دید نیز برای این دانشجویان خریداری نمائیم».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران اظهار داشت: «یک خوابگاه نیمه تمام با ظرفیت ۲۵۰ نفری در مجتمع کوی دانشگاه داریم و امیدواریم با کمک خیرین این خوابگاه را احداث و ظرفیت جدیدی را برای اسکان دانشجویان فراهم آوریم».
دکتر حبیبا افزود: «همچنین در صورت تأمین بودجه درصدد تأمین خوابگاه به صورت استیجاری می باشیم».